Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Makrome Nasıl Örülür ?

Makrome, dekoratif ürünlerin çeşitli makrome ipi kullanılarak elle örülmesine dayanan bir hobidir. Tığ ve şiş yardımı ile de örülebilen makrome çeşitleri ağırlıklı olarak elle örülmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olan makrome örme, aslında yüzyıllar öncesinden gelen bir hobidir. Düğümler atılarak oluşturulan makrome örgüleri ile çeşitli dekoratif ürünler elde edilir. Makrome anahtarlık, makrome ipleri ile örülen en popüler örgülerdendir. Bunun yanında duvar süsleri, suplalar, kapı süsleri, hatta makrome ipinden çanta örmek bile mümkündür.  Makrome iplerini farklı kategoriler de incelemek mümkündür. Ham maddelerine, büküm sayılarına ve kalınlıklarına göre makrome ip çeşitleri farklılık göstermektedir. Farklı kategorileri oluşturan en büyük etken makrome ipinin yapıldığı malzemedir. Üretiminde kullanılan malzemelere göre pamuk makrome ipi, polyester makrome ipi ve içerisinde farklı oranlarda pamuk ve polyester bulunan karışımlar makrome ipi çeşitlerini etkiler. Makrome iplerinde çeşitliği arttıran bir diğer etken ise ipin büküm sayısıdır. Makrome ipleri kendi etrafında çevrilmesi ile tek büküm makrome ipi, çift büküm gibi kategorilere ayrılır. İplerin kalınlıklarına göre de ince makrome ipi, kalın makrome ipi gibi kategorilere ayırmamız da mümkündür. 

Makrome İpi Çeşitleri

Makrome ipleri üretiminde kullanılan ham maddeye göre farklı gruplarda incelenir. En çok tercih edilen makrome ipi çeşidi pamuk makrome ipidir. Pamuktan üretilen makrome ip çeşitleri diğer makrome iplerine göre daha yumuşak yapıdadırlar. Bu sayede düğüm atmak pamuk makrome ipi ile daha kolaydır. Pamuk doğal bir malzeme olması ile boyamaya uydundur. Bu sayede renkli pamuk makrome ipi çeşitleri daha kolay elde edilir. Bunun yanında polyester gibi sentetik malzemeler de kullanılarak makrome ipleri üretilir. Fakat pamuk iplere göre polyester makrome ipi daha kolay açılma dağılmaya neden olabilir. Bu yüzden kullanılan ipe göre düğümün sıkılığı iyi ayarlanmalıdır. Bir diğer makrome ipliği çeşidi de pamuk, polyester gibi malzemelerin beraber kullanıldığı karışım ipliklerdir.

 

Makrome İpi Büküm Sayısı

Makrome iplerinin bir diğer kategorisi de büküm sayılarıdır. İplerin üretimi yapılırken büküm sayıları değişkenlik göstermektedir. İpin kendi etrafında tek sefer döndürülmesi ile elde edilen ipler tek büküm makrome ipi olarak adlandırılır. Tarama makrome ipi olarak da karşımıza çıkar. Tek büküm makrome ipi taranabilir ip çeşididir. Makrome anahtarlık gibi örgüler de oldukça tercih edilen bir türdür. Makrome iplerini birbirlerinden ayıran bir diğer özellikte iplerin kalınlılarıdır. İpler kalınlıklarına göre 1mm den başlayarak 2cm ‘e kadar çıkmaktadır. İnce makrome ipi grubuna giren 1mm ve 2mm makrome ipi çeşitleri daha çok küçük ürünlerin yapımında kullanılır. Küpe, anahtarlık gibi ürünlerin yapımında ince makrome ipleri tercih edilebilir. 4-5 mm gibi kalınlığı olan makrome ipi çeşitleri daha çok duvar süsü gibi dekoratif ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

Makrome Örmek İçin Gerekli Malzemeler

Makrome yapmak için kullanmak zorunda olduğunuz tek ürün makrome ipi de olsa, makrome tasarımları yapmak için çeşitli ürünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlar yapacağınız tasarıma göre değişkenlik göstermektedir. Makrome anahtarlık örmek için ihtiyaç duyacağınız ürünler ip ve ucuna takacağınız klipsi olacaktır. Duvar dekoru gibi ürünleri yapmak için ahşap çubuklar, çeşitli şekillerdeki makrome telleri kullanılır. Makrome iplerinden çanta örmek için de çanta mıknatısı gibi ürünler kullanabilirsiniz. Makrome örmek için tüm malzemelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

 

Linenya’da Makrome İpleri

Linenya’da makrome örmek için aradığınız tüm ürünleri bir arada bulabilirsiniz. Makrome ip çeşitlerinden, örgülerinizde kullanacağınız tığ ve şişlere aradığınız tüm ürünler sitemizde sizler için özenle seçilerek satışa sunuldu. Makrome ipleri kategorimizde 1mm makrome ipinden, taranabilir makrome ipi çeşitlerine, renkli polyester makrome ipinden, pamuk makrome ip çeşitlerine her şeyi bir arada bulabilirsiniz. En uygun makrome ipi çeşitlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.