Ürün iadesini nasıl yapabilirim?

 

Ürünlerinizi kullanılmamış olmak koşuluyla, tüm aksesuarları ve orijinal faturası ile birlikte eksiksiz bir şekilde 15 gün içerisinde ücretsiz olarak iade edebilirsiniz.

 

İade etmek istediğiniz ürünün kodu, adı, iade nedeni ve istenen diğer bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

İade edilecek ürün giyilmemiş; ambalajı ve ürün zarar görmemiş olmalıdır.

Almış olduğunuz ürünleri, anlaşmalı olduğumuz kargo firması Yurtiçi Kargo ile ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.

Yurtiçi kargo müşteri numaramız:

Bu kodu kargo paketinin üzerine yazıp kargo görevlisine bilgi veriniz.

Yurtiçi Kargo dışındaki kargo firmaları ile gönderilen iadelerin kargo ücreti müşterimize aittir.

 

Dilerseniz, Linenya.com ‘da almış olduğunuz ürünlerin iade ve değişimlerini size en yakın Pınar Tekstil mağazasından da gerçekleştirebilirsiniz.

Mağazada iade işlemi gerçekleştirilebilmesi için yanınızda fatura bulunması gerekmektedir. 150 TL altındaki tutarlarda iadeniz kasada nakit olarak; 150 TL ve üzeri tutarlarda ise ücret kredi kartınıza iade edilecektir.

 

*Eğer ödeme tipi Kapıda Nakit Ödeme ise IBAN numaranızı müşteri hizmetlerimize sipariş numarası ile birlikte mail atılmalıdır. Banka hesap bilgileri ile siparişi veren kişi bilgileri uyuşmalıdır, aksi takdirde iade ödemesi yapılamamaktadır. Eğer iade formu eksik ya da doldurulmamışsa iade geçersiz sayılır.

*Eğer ödeme tipi Kapıda Kredi Kartı ile ödeme ise. Kapıda Kredi Kartı ile ödeme iadelerinde ödeme yaptığınıza dair slip görüntüsü ya da ödeme yaptığınız kartınızın ilk ve son dört numarası müşteri hizmetlerimize sipariş numarası ile birlikte mail atılmalıdır.

 

İade süreci nasıl işliyor?

 

İadeniz öncelikle Linenya müşteri temsilcileri tarafından incelenecek, yukarıda belirtilen şartlara uygun olup olmadığı araştırılacaktır.

İade prosedürlerine uygun olan ürünlerin iadesi onaylanacak, ürün ücreti 10 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılacaktır. Bu ücretin hesabınıza yansıması banka prosedürleri gereği  7-15 iş gününü bulabilmektedir.

 

Değişim ve İadesi olmayan ürünler

 

Külotlar, sütyenler, mayolar, aksesuar ve korselerde hijyen dolayısıyla ne yazık ki değişim ya da iade yapılmamaktadır.

 

Siparişimi iptal edebilir miyim?

 

Hazırlanıyor konumundaki siparişleriniz için müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Kargoya teslim edilen siparişlerde iptal sağlanamamaktadır.

***Resmi tatil günlerinde Yurtiçi Kargo çalışmamaktadır. Bu nedenle teslimatlarda gecikmeler yaşanabilir. Bu günlere denk gelen özel uygulamalar hakkında sitemizden bilgi alabilirsiniz.

 

Bize Hızlıca Ulaşmak İçin;

Müşteri Hizmetleri: 02623245074


iletisim@linenya.com