amigurumi2.jpeg (71 KB)

Sıralama seçin
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.

Amigurumi Nedir?

Geleneksel örgüler son dönemde farklı alanlarda kullanılmaya ve popülerleşmeye devam ediyor. Örgü denilince akla ilk olarak kazak, hırka, atkı, bere gibi ürünler gelse de günümüzde Amigurumi artık herkes tarafından bilinen bir hobi haline geldi. Amigurumi nedir sorusunu; Tığ ile sık iğne tekniği adı verilen bir teknik kullanılarak oyuncak yapılması diye cevaplayabiliriz. Amigurumi oyuncaklar, günümüzde bebeklerine daha sağlıklı oyuncaklar kullandırmak isteyen annelerin gözde oyuncaklarıdır. Oyuncak yapımı popüler olsa da amigurumi örgüleri ile aksesuarlar da yapılmaktadır. Tığ yardımı ile örülen amigurumi bebekler, içleri elyaf ile doldurularak daha yumuşak ve bebekler için uygun hale getirilmektedir. Japonca bir kelime olan amigurumi, içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelmektedir. Amigurumi bebek yapımı için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Sadece İp ve tığ kullanarak yapmak mümkün gibi gözükse de amigurumi oyuncakların bebekler için dikkat çekici olması için süslemeleri de yapılmaktadır. Yapılan her oyuncağa göre farklı aksesuarlar kullanılarak ürünler çeşitlendirilebilir. Bebeklerine oyuncak yapan anneler dışında da amigurumiyi kendine hobi edinmiş kişilerde vardır. Pandemi ile beraber evde zaman geçirmek isteyen birçok kişi amigurumi bebek örmeye başladı. Son dönemde popülerleşen bu hobi için birçok blog sayfası ve nasıl örülmesi gerektiğini anlatan içerikler de bulunmaktadır. Bu kolay hobiye sizler de başlamak isterseniz sayfamızda amigurumi örmek için gerekli tüm malzemeleri bulabilirsiniz. Bu eğlenceli hobiyi çocuklarınız ile beraber yaparak hem onlarla güzel zaman geçirebilir hem de çocuklarınıza satın alınmış bir oyuncaktan daha kıymetli bir oyuncak verebilirsiniz. Tüm yapmanız gerek bir tık uzağınızda olan Linenya.com’dan iplerinizi ve tığınızı alıp işe koyulmak!

Amigurumi Örmek İçin Hangi İpler Kullanılmalı?

Amigurumi örmek için çok farklı ip çeşitleri bulunmaktadır. Amigurumi projeleriniz için ip seçimindeki en önemli ölçüt ipin içeriğidir. Amigurumi örerken bebek için en sağlıklı ipi seçmek çok önemli. Örgü iplerini genel olarak düşünürsek bebekler için en uygun ipler pamuklu ip çeşitleri olacaktır. Pamuklu iplikler de farklı çeşitlerle karşımıza çıkar. Organik pamuklu ipler tüm bebek örgülerinde olduğu gibi amigurumi projelerinizde de oldukça iyi bir seçenektir. Bir diğer önemli detay da anti-pilling özelliği olan iplerdir. Anti-pilling iplikler tüylenme yapmazlar, bu özellik sayesinde hem bebekler de hem de yetişkinler de rahatlıkla kullanılabilirler. Tüylenme gibi problemle yaşamayacağı için diğer ipliklerden örülen amigurumi oyuncaklara göre daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır. Amigurumi örmek için daha uygun fiyatlı ipler de tercih edebilirsiniz. Akrilik ipler, pamuklu ip grubuna göre daha uygun fiyatlı iplerdir. Fakat pamuklu ipler daha uzun ömürlü ve bebekler için sağlıklı seçeneklerdir.

 

Amigurumi İçin Kullanılacak Malzemeler

Amigurumi sadece ip ile yapılabilecek bir hobi olsa da, yapılan ürünlerin çocuklar tarafından daha dikkat çekici olması için oyuncaklara bazı eklemeler yapılabilir. Amigurumi bebek örerken, bebeğin gözlerini, burnunu, dudaklarını iple örmek yerine amigurumi için özel tasarlanana ve kendine özel kilitleri olan ürünler kullanabilirsiniz. Kilitli amigurumi gözleri oyuncağınıza farklı bir hava katarken bir yandan da kilitli tasarımı ile bebeklerin güvenliği de düşünülmüştür. Gözler için yapılan bu güvenlik önlemi amigurumi burun ve amigurumi dudak için de geçerlidir, burun ve dudaklarda da kilitli seçenekler bulabilirsiniz. Amigurumi bebek için özel tasarlanan bir diğer parçada amigurumi saçtır. Saçlar hem hazır halde hem de amigurumi saç ipi olarak satılmaktadır. Saçı isterseniz direkt alıp bebeklerinize takabilir, isterseniz de saç ipi alarak bebekleriniz için saçları kendiniz tasarlayabilirsiniz. Amigurumi tamamen kişinin hayal gücü ile ekleme çıkarma yapabileceği bir hobidir. Amigurumi ayı, köpek gibi oyuncakları örmek için hazır kataloglara da ulaşmanız mümkün. Bu kataloglar size amigurumi hayvan örmek için gerekli yolu gösterirken oyuncağınızı farklılaştırıp, süslemek tamamen sizin elinizde. Bunun için amigurumiye özel tasarlanan göz, burun, saç, dudak, zil, amigurumi vikvikçıngıraklı top gibi değişik ürünler kullanabilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınız gibi amigurumi malzemeleri de sadece bir tık uzağınızda. Amigurumi örgüsü ile bebekleriniz için sadece bebek ve hayvan figürleri dışında, çıngıraklar da tasarlayabilirsiniz. Bebeklerinizin sağlığı düşünülerek yapacağınız çıngıraklarınız için amigurumi halka modelleri de sizler için satışa sunulmuştur.

Amigurumi için kullanabileceğiniz malzemeleri özetler isek;

1. Amigurumi İpi

2. Örgü Tığı

3. Amigurumi Aksesuarları

    -Göz 

    -Burun

    -Dudak

    -Amigurumi Vikvik

    -Amigurumi Çıngıraklı Top

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.